Bejegyzések ‘hajó’ címkével

Nosztalgiahajózás a Dunán

Augusztus 28-án, kedden Linzből Budapestre érkezik a

100 éves Schönbrunn lapátkerekes gőzhajó. 

A muzeális hajóval augusztus 29-én két alkalommal lehet sétaútra menni az Akadémia “A” kikötőből (a Lánchíd felett a pesti parton.)

  • 9:45-től 11:30-ig tart, ára 20 EUR,
  • 19:45-től 23:00 óráig, ára 42 EUR

Jegyvásárlás:

  • Hontours Utazási Iroda
    • Budapest, Váci utca 39.
    • 266-06-44
    • www.hontours.hu

A 100. szülinapját ünneplő BUDAPEST/1912 típusú oldalkerekes gőzhajó természetesen az Óbudai Hajógyárban épült 1912-ben, és 1913-ban kapta Bécsben kapta a Schönbrunn nevet a DDSG Duna Gőzhajózási Társaság tulajdonában. Tovább »

Nincs megjegyzés

Tudja-e, hogy melyik magyar település Európa legnagyobb pincefaluja?

Kevesen tudják, pedig valóban európai színvonalú település a több mint 1200 présház-borospincéivel, melyek 24 utcában helyezkednek el. A pincefalu a népi építészet csodálatos ékköve.

A földrajzi terület szőlő és gyümölcstermesztésre alkalmas vidék, ahol a homokos feltalaj lösz altalajt rejt maga alatt, mely kiemelkedő minőségű, jellemzően vörös borokkal hálája meg gazdái munkáját. A pincefalu településszerkezete egyedülálló: a présházak egy külön települést alkotva a gazdák lakóhelyétől teljesen elkülönülten – a településtől mintegy három kilométerre – helyezkednek el. Csáky Imre érsek az 1728-ban kelt szerződésben, írásban kötelezte a török utáni elnéptelenedett területre betelepített, még ma is 85 %-ban itt élő svábokat a szőlőtermelésre. A szőlőből dézsmát, a borból tizedet kellett szolgáltatni a földesúrnak, aki a kalocsai érsek volt. Ekkor a szőlőskertek és a pincék a maitól délre, Hild területén helyezkedtek el, az ott található barlangrendszerben. Az első présházakt vályogfallal, deszkaoromzattal és nádtetővel készültek. Ezekből csak 1-2 maradt mára fenn. A Pincefalu legrégebbi ma is álló présháza 1840-ben épült.

Később a harmincas-negyvenes években rengeteg pince épült már téglából és cserépfedéssel készültek, díszítő motívumként a szőlő és a nap jelent meg, persze már az új technológiával. A pincék átlagosan 20-70 méter hosszúak, a hőmérsékletük évszaktól függetlenül 10-14 Celsius-fok, ezért kiváló borok érlelődnek bennük.

Aki még mindig nem tudja melyik ez a település, vagy még nem járt arra, jó szívvel ajánlok egy szárnyashajós kirándulást……… Tovább »

Nincs megjegyzés

Személyes Utazásaim Tárháza