Bejegyzések ‘templom’ címkével

Disznótoros hétvége Kárpátalján!

Kárpátalja nevezetességi és látnivalói, valamint csodálatos tájai hosszabb kirándulást is megérnek. Ízelítőül most egy téli programra invitálom az olvasóimat a Beregszász melletti Mezőgecsére.

Aki belekóstol a helyi disznótoros ízeibe és a vendéglátók szeretetébe, bizonyosan visszalátogat.

Töltsön el egy hétvégét Kárpátalján, igazi falusias környezetben! Vegyen részt egy igazi falusi disznótoron, aktív résztvevőkén megismerve a disznóvágás fortélyaival, vagy csak szemlélőként, és persze asztalvendégként! Tovább »

Nincs megjegyzés

VELEMÉRI TEMPLOM MISZTÉRIUMA

Bizonyára sokan ismerik és jártak is már az Őrségben, ahol Velemérem egy Árpád kori templom áll.

Magam is többször voltam ott életem különböző időszakában, de most érintett meg igazán a hely misztériuma és különlegessége, az a csodálatos és alapos tudás, amellyel eleink rendelkeztek és megépítették a templomot. Tovább »

Nincs megjegyzés

Havas boldogasszony ünnepe

Mária ünnep – augusztus 5.

A 4. században Liberius pápa idejében Rómában, az örök városban egy gyermektelen, jámbor házaspár – János nevű gazdag patrícius és felesége – elhatározták, hogy vagyonukat a Szent Szűznek ajánlják fel. A Szent Szűz egy forró nyári éjszakán álmukban megjelent a házaspárnak és tudtukra adta, hogy azon a helyen, amelyet másnap hó fog borítani, emeljenek templomot tiszteletére. Ugyanezt az álmot látta Liberius pápa is. A hó az Esquilinus hegyére hullott, a templom fel is épült, amelyet Havas Boldogasszony bazilikának (Santa Maria Maggiorenevezik.

Ezen az augusztusi napon ma fehér virágszirmokat szórnak az összegyűltekre.

A Szent Szűz tiszteletére emelt Havas Boldogasszony-templom számtalan áll Magyarország területén. Érdekes túra lenne megtekinteni sorra őket. 

Tovább »

Hozzászólások kikapcsolva

Szent Jakab napja – július 25.

Sokan hallottunk már az El Camino-ról és bizonyára sokan ismerik is ezt a világhírű zarándokutat. mely Spanyolország Galícia tartományának fővárosába, Santiago de Compostelába vezet. A közel 900 kilométer hosszú út végállomása Szent Jakab sírja, akiről a 8. századtól él az a hagyomány az Egyházban, hogy a mai Spanyolországig eljutott missziós útján.

Szent Jakab Jézus egyik első tanítványa volt és az első vértanú is az apostolok közül, mivel Mestere halála után ő lett a jeruzsálemi egyház feje, s mint ilyen valóban ivott az Úr kelyhéből: amikor Heródes Agrippa király 41–42-ben az egyházra támadt, elsőként Jakabot ölette meg karddal. Jakab apostolt vértanúhalála után a király rendelete miatt eltemetni nem lehetett, ezért tanítványai a holttestet ellopták, márvány szarkofágba tették, és egy hajóra rejtették. A hajót azonban elfelejtették a parthoz kikötni, ezért azt a víz elvitte egész Spanyolországig, és az akkori Iria Flaviában ért partot. Itt eltemették. Tovább »

Nincs megjegyzés

Tudja-e, hogy melyik magyar település Európa legnagyobb pincefaluja?

Kevesen tudják, pedig valóban európai színvonalú település a több mint 1200 présház-borospincéivel, melyek 24 utcában helyezkednek el. A pincefalu a népi építészet csodálatos ékköve.

A földrajzi terület szőlő és gyümölcstermesztésre alkalmas vidék, ahol a homokos feltalaj lösz altalajt rejt maga alatt, mely kiemelkedő minőségű, jellemzően vörös borokkal hálája meg gazdái munkáját. A pincefalu településszerkezete egyedülálló: a présházak egy külön települést alkotva a gazdák lakóhelyétől teljesen elkülönülten – a településtől mintegy három kilométerre – helyezkednek el. Csáky Imre érsek az 1728-ban kelt szerződésben, írásban kötelezte a török utáni elnéptelenedett területre betelepített, még ma is 85 %-ban itt élő svábokat a szőlőtermelésre. A szőlőből dézsmát, a borból tizedet kellett szolgáltatni a földesúrnak, aki a kalocsai érsek volt. Ekkor a szőlőskertek és a pincék a maitól délre, Hild területén helyezkedtek el, az ott található barlangrendszerben. Az első présházakt vályogfallal, deszkaoromzattal és nádtetővel készültek. Ezekből csak 1-2 maradt mára fenn. A Pincefalu legrégebbi ma is álló présháza 1840-ben épült.

Később a harmincas-negyvenes években rengeteg pince épült már téglából és cserépfedéssel készültek, díszítő motívumként a szőlő és a nap jelent meg, persze már az új technológiával. A pincék átlagosan 20-70 méter hosszúak, a hőmérsékletük évszaktól függetlenül 10-14 Celsius-fok, ezért kiváló borok érlelődnek bennük.

Aki még mindig nem tudja melyik ez a település, vagy még nem járt arra, jó szívvel ajánlok egy szárnyashajós kirándulást……… Tovább »

Nincs megjegyzés

Személyes Utazásaim Tárháza